Basket Česky Česky
08. February, 2022

Kvalitnější spánek? Zkuste tyto snadné změny

Každou noc se převalujete ze strany na stranu jako ryba na suchu a ne a ne zabrat. Je to vždy ten stejný scénář, který končí tím, že usnete vyčerpáním až nad ránem, dokud vás nevzbudí nemilosrdné zazvonění budíku. Je vám to povědomé? Pak vězte, že nemusíte být odsouzeni bezesným nocí a sami můžete pomocí jednoduchých změn přispět k obnovení kvalitního a zdravého spánku. I když je spánek pro naše tělo i mysli základní potřebou, neznamená to, že je automatický.

Dobrý spánek může narušit celá řada různých, více či méně vážných faktorů – mezi ty nejčastější patří stres, úzkostné stavy a obavy, které zapříčiňují, že vám v hlavě víří rej myšlenek a smyšlených scénářů, kterými se vaše hlava snaží vypořádat s aktuálními starostmi a problémy. Abyste obnovili přirozený spánkový rytmus, zaměřte se na tyto každodenní maličkosti, které můžete udělat pro to, abyste se každé ráno budili do růžova vyspatí.

Zaveďte spánkovou rutinu

Odborníci na spánkovou medicínu na to kladou velký důraz, i když se to může stát jako banalita. Naučte se každý den uléhat a vstávat přibližně ve stejnou hodinu a cíleně budujte spánkový návyk. Pokud máte v oblibě víkendové vyspávání, snadno se stane, že se přespíte a rozhodíte si spánkovou rutinu. Optimální je spát zhruba sedm až osm hodin, více hodin k spánku tělo stejně nezužitkuje ve svůj prospěch, naopak se budete cítit unavení a přetažení. Pokud do dvaceti minut neusnete, vstaňte, odejděte z ložnice a věnujte se nějaké činnosti, která vás unaví. Zkuste si třeba číst, poslouchat hudbu nebo vyzkoušejte meditaci či jógu.

Zapomeňte na kofein a alkohol

Přestože se může zdát, že alkohol pomáhá relaxovat a uvolnit napětí v těle, opak je pravdou, protože ruší váš spánek. Způsobuje totiž, že kromě delta aktivity, která je pro náš mozek během spánku přirozená, funguje i alfa aktivita, která má být během spánku v útlumu. Současná alfa i delta aktivita v mozku najednou mohou způsobit narušení celého procesu regenerace během spánku a pravděpodobně se vám ani nepodaří dostat se do REM fáze spánku. Stejným nepřítelem j i kofein, který si obvykle dáváme přes den na povzbuzení. Spouští totiž v mozku produkci adrenalinu, proto se nedoporučuje pít kávu ve večerních hodinách nebo obecně před spaním.

Bylinky jsou zázračným darem přírody

Některé bylinky jsou učiněný zázrak přírody – pomáhají uklidnit a očistit náš organismus, a tím výrazně napomáhají kvalitnímu spánku. Na rozdíl od prášků na spaní a jiných chemických léků navíc nezatěžují trávicí ústrojí. Zkuste se zaměřit třeba na levanduli a kozlík lékařský. Bylinné extrakty z těchto dvou rostlin pomáhají zahnat nespavost přírodní cestou. Zpravidla stačí používat tři až sedm kapek zhruba půl hodiny před ulehnutím do postele. Zajímá vás více? Prohlédněte si naše CBD produkty.